Úžeh a úpal

20. 6. 2024

Úžeh a úpal

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o totéž, totéž to není. Úžeh a úpal mohou mít podobné příznaky, ale každý z nich má jinou příčinu.

Víte, čím se liší?

Pojďme se na to podívat.

Úžeh je přehřátí mozku, ke kterému nejčastěji dochází při dlouhém pobytu na slunci, při vysokých teplotách a pokud nejsou dodržena základní pravidla pro pobývání na slunci, jako jsou dostatečná hydratace, nošení pokrývky hlavy atd. Viz Desatero správného a zdravého opalování.

Úpal je celkové přehřátí organismu. Nejčastěji k němu dochází díky pobytu v prostorách s vysokými teplotami, nebo s vysokou vlhkostí v kombinaci s nedostatečným pitným režimem.

Hlavní příznaky úžehu a úpalu:

  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • horečka
  • zvracení
  • u úžehu se navíc může objevit ztuhnutí šíje, u úpalu zmatenost

První pomoc u úžehu a u úpalu:

  1. ochlazení (dopravit postiženého do stínu, do chladné místnosti, ochlazovat studenými obklady, větrat, dodat čerstvý vzduch)
  2. podávání tekutin (ne teplé, vhodné jsou rehydratační roztoky)
  3. pokud se stav nelepší, přivolejte lékařskou pomoc

V teplých dnech myslete na dostatek tekutin, omezte kávu a alkohol. Noste pokrývku hlavy, snažte se být ve stínu, případně v dobře větraných místnostech.

Nezapomínejte na naše nejmenší. Obzvláště u dětí dbejte na dostatečný pitný režim a pobyt na slunci regulujte, protože děti může ohrozit i kratší doba na sluníčku, která se u dospělého nemusí nijak projevit. 

Pokud s dětmi cestujete, snažte se prostory často větrat, klimatizaci používat v rozumné míře a v žádném případě nenechávejte děti samotné v autě, ani když si potřebujete odskočit jen na malou chvilku! I chvilka můžeme mít fatální následky.

Užijte si letní dny bez obtíží.

Královéhradecká lékárna a.s.

ÚŽEH (2)
ÚŽEH (1)