Jarní alergické obtíže

9. 5. 2025

Jarní alergické obtíže

S příchodem jara očekáváme krásné počasí a těšíme se na pobyt venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako jsou rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Lékárny pak navštěvují pacienti s červenýma očima a kapesníkem u nosu a prosí o radu.

Nedílnou součástí léčby jsou režimová opatření, které by si měl každý alergik osvojit. Snižuje se tím množství pylových částic uchycených na kůži a oblečení.

-         větrání mimo pylové maximum (ráno, v noci, po dešti)

-         dekontaminace domova (pračka vzduchu, častější vysávání a úklid)

-         mechanická ochrana před pylem (sluneční brýle, respirátor)

-         po příchodu z venkovního prostředí je vhodné se převléknout, důkladně opláchnout obličej, popř. i vlasy

-         nos pravidelně vyplachovat konvičkou s roztokem soli nebo důkladně vystříkat mořskou vodou i několikrát denně

-         do nosu lze použít i tzv. bariérový nosní sprej, který vytváří na sliznici přírodní bariéru proti vzdušným alergenům (př. Nasaleze)

 

Homeopatické léčivé přípravky nám mohou v tomto období velice dobře pomoci. Výrazně zlepší průběh alergických potíží, zamezí projevům nemoci nebo zmírní její příznaky.

Preventivně lze užívat asi měsíc před prvními projevy:

  • Pollens 15 C  5 granulí 1xdenně ráno (než vyjdete ven)
  • Poumon histamine 15 C  5 granulí 1xdenně večer

V období propuknutí příznaků je možno pokračovat v intenzivnějším schématu:

  • Pollens 15 C – 5 granulí 1xdenně ráno (než vyjdete ven)
  • Poumon histamine 15 C  5 granulí 3-5xdenně

A terapii doplnit o léky symptomatické podle konkrétních příznaků:

  • Allium cepa 15C – vodnatá, dráždivá až pálivá rýma, která odírá kůži pod nosem; nedráždivé slzení očí
  • Euphrasia officinalis 9 C – velice dráždivé slzení očí, pálí nejen oči, ale i víčka; oči pálí s pocitem písku v nich a čím více je mnete, tím jsou obtíže horší; nedráždivý výtok z nosu
  • Apis mellifica 15 C – bledý otok na sliznici či kůži, které se zlepší přiložením studeného obkladu
  • Nux vomica 9C – pocit ucpaného nosu, který doprovází velké kýchání; kýchání je většinou záchvatovité, přecitlivělost na vůně a průvan
  • Sabadilla 9C - při kýchání se objevuje i pocit svědění měkkého patra, které dotyčného neustále nutká třít jazykem o měkké patro

Tyto symptomatické léky podáváme dle intenzity potíží. V akutním stavu 3-5x denně 5 granulí. Při odeznění akutních potíží stačí 1x denně. Granule se nechají volně rozpustit v ústech, popř. se rozpustí v malém množství čisté neperlivé vody.

Problematika pylových alergií a alergií obecně je však mnohem složitější a vždy je třeba mít na mysli, že základ zdravého imunitního systému je úzce spojen se stavem tenkého střeva. U alergiků bývá dráha tenkého střeva oslabená, a proto je vhodné podpořit jeho funkci například kúrou speciálním gelem na vnitřní užívání (př.Enterosgel), který má vysokou absorpční schopnost a podpoří vyloučení toxinů a patogenů ze střeva. Nezapomínejte i na kvalitní pitný režim, který je zásadní.