Podpora dětské imunity

27. 1. 2024

Podpora imunity u dětí

Nový rok je v plném proudu a naše děti jsou zpátky v kolektivech.  V tomto období nás rodiče nejvíce trápí dětská imunita, ke které nepřispívá ani sychravé počasí. Proto vám přinášíme několik rad a nápadů, jak se s dětskými kolektivy a počasím vypořádat a vše přečkat ve zdraví.

 1. Vyvážená strava – vyvážená, zdravá a pestrá strava je základem správně fungující imunity, a to nejen u dětí. Vyřaďte průmyslově zpracované potraviny, klasické sladkosti nahraďte jejich zdravější variantou. Sáhnout můžete například po sušeném ovoci. Myslete také na skryté cukry v různých šťávách a džusech. Pro pitný režim je nejvhodnější čistá voda.

2. Kvalitní spánek – ani u dětí nezapomínejte na potřebu odpočinku a kvalitního spánku, který je nutný pro regeneraci organismu. To platí u dětí stejně jako u nás dospělých.

3. Pobyt na čerstvém vzduchu – pohyb na čerstvém vzduchu napomáhá prokrvení dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich odolnost.

4. Hygiena – nezapomínejte na správné mytí rukou, které může zabránit přenosu mnoha patogenů. Důležité je však podotknout, že přehnaná hygiena v podobě nadměrného používání dezinfekčních přípravků imunitě moc nepomáhá. Naopak z dlouhodobého hlediska imunitu spíše snižuje.
Tady platí heslo: „Všeho moc škodí.“

5. Doplňky stravy – pokud máte pocit, že jste u svých dětí vyzkoušeli všechna doporučení a nic nepomáhá, můžete zkusit sáhnout po doplňcích stravy, které jsou vhodné pro podporu dětské imunity.

Doplňky stravy pro podporu imunity u dětí

Než zajdete do lékárny pro nějaký doplněk stravy, případně léčivý přípravelk, rozmyslete si, jaká forma bude pro vaše dítě nejlepší. 

Na výběr máme z několika možností. Ochucené sirupy nebo kapky jsou určené pro malé děti, ale ne vždy se daří tyto formy do dítěte dostat. Informujte se proto, zda je možné sirupy či kapky naředit s oblíbenou tekutinou dítěte. Další formou jsou tablety či kapsle, které jsou vhodné spíše pro starší děti. Díky malé kapsli se vyhnete podávání velkého množství sirupu, které dítě odmítá, ale je třeba zvážit, jestli umí dítě tabletu spolknout.

V neposlední řadě můžete sáhnout po multivitaminech, které jsou k dostání v cucavé formě nebo ve formě gumových želé.

U dětí se nejčastěji volí vitamin D, vitamin C a na dlouhodobé užívání se hodí betaglukany. Pokud chceme imunitu posílit rychle, pro krátkodobé užívání lze použít doplněk stravy s echinaceou.
Jelikož ne každý doplněk mohou užívat děti, informujte se v lékárně, který produkt bude pro vaše dítě nejlepší. 

Rádi vám poradíme.

 

Podpora