S diagnózou „jarní únava“ se pravděpodobně v odborných publikacích nesetkáte. Nicméně existuje stav projevující se pocitem snížené fyzické a psychické výkonnosti, ke kterému dochází v souvislosti s vyčerpáním organismu po zimě. Často tak „jarní únava“ souvisí s nedostatkem vitaminů, minerálů, stopových prvků či nedoléčeným onemocněním po zimním období.
Základem je vždy úprava stravy, dostatek tekutin, kvalitní spánek a dostatek pohybu. Kromě toho máme možnost bojovat s „jarní únavou“ dalšími cestami - doplněním chybějících složek, posílením naší imunity či změnou spánkového režimu.
Dostatečný přísun základních látek je pro správně fungování organismu nezbytný. (více na Jak podpořit správné fungování našeho těla v podzimním a zimním období). Po zimě často dochází především k deficitu vitaminu C a vitaminu D.
Vitamin C
Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, který vykazuje antioxidační aktivitu, účastní se syntézy kolagenu, karnitinu, dopaminu. Jeho přítomnost je nezbytná pro metabolismus železa, mědi žlučových kyselin, kyseliny listové, některých aminokyselin, pro ochranu tkání před těžkými kovy a další procesy v těle. Na úrovni imunitního systému napomáhá stimulaci leukocytů, podporuje vylučování protilátek, zlepšuje odolnost organismu proti chladu.
Potřeba vitaminu C souvisí s věkem, pohlavím a fyzickou zátěží. Obecně lze říci, že vyšší nároky na jeho spotřebu jsou kladeny u těhotných žen, při užívání perorální antikoncepce či u kuřáků. Zatímco doporučená denní dávka pro dospělého je 70-100 mg/den, terapeutická se pohybuje okolo 200 - 1000mg/den a je vhodná pouze po omezenou dobu 7-14 dní.
Vitamin D
Vitamin D je směs vitaminu D2 – ergokalciferolu a D3 – cholekalciferolu. Ač je vitamin D v malém množství příjímán v potravě, jeho hlavním zdrojem je vznik cholekalciferolu působením UV záření na pokožku. Kromě vlivu vitaminu D na kostní remodelaci také působí proti rakovinným buňkám a má vliv na imunitní systém. Jeho nedostatek je považován za rizikový faktor pro rozvoj autoimunitních onemocnění. Organismus bývá zpravidla schopen pokrýt si vlastní zásobu vitaminu, nicméně v zimním období, kdy je naše kůže méně vystavena slunečnímu záření existuje riziko deficitu tohoto vitamínu a s tím související náchylnost k infekcím a únava.
Kromě dostatku pohybu a otužování lze posílit naši imunitu tzv. „nespecifickými imunomodulátory“.
Bakteriální lyzáty
Bakteriální lyzáty jsou přípravky z usmrcených či opracovaných těl bakterií, které nejčastěji způsobují infekce v konkrétní oblasti lidského těla. Po kontaktu s organismem vyvolávají obrannou reakci, zvýší se produkce nespecifických částí imunity. Terapie je vhodná, pokud dochází k výskytu3 avíce infekcí za rok. Důležité je užívat přípravky na lačno, alespoň půl hodiny před jídlem.
Betaglukany
Jako betaglukany jsou označovány biologicky aktivní polysacharidy získané především ze stěny hub. Nejčastěji se v praxi využívá imunoglukan z plodnic hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus). Tyto látky aktivují buňky imunitního systému a posilují antiinfekční imunitu. Výhodou je, že se systémově nevstřebávají, lze jej použít i v pediatrické populaci. Je vhodné ho užívat dlouhodobě 2-3 měsíce.
Extrakt z třapatky
Třapatka či Echinacea obsahuje celou řadu biologicky aktivních sloučenin. Ve farmacii se využívá jak její nadzemní část, tak i kořeny. Látky v ní obsažené zvyšují počet leukocytů a tím i jejich aktivitu a podporuje i aktivitu lymfocytů. Přípravky s extraktem by neměly být používány déle než 8 týdnů.
Probiotika
Princip účinku probiotik spočívá v soutěžení s patogenními bakteriemi, příp. viry, vedou k produkci buněk imunitního systému a u novorozenců stimulují vývoj slizniční imunity. (více zde Antibiotika, probiotika, prebiotika, vyznáte se v těchto pojmech)
Nukleotidy, aminokyseliny a peptidy
Směs těchto látek se získává z hovězí krve. Při aktivaci imunitního systému vykazují leukocyty vyšší nároky na nukleotidy. Tyto látky také posilují slizniční imunitu.
Systémová enzymoterapie
Systémovou enzymoterapií se rozumí rostlinné a živočišné enzymy štěpící proteiny. Pozitivně působí u zánětů, urychlují rozklad látek zodpovědných za bolest, mají protizánětlivé, imunomodulační vlastnosti. Také zlepšují průnik antibiotik do tkání a působí proti otokům a pomáhají rozkládat nežádoucí sraženiny krevních destiček.
Pro správné fungování našeho těla je zcela nezbytný kvalitní spánek. Potřeba spánku je u zdravých jedinců velmi individuální. Pokud je z nějakého důvodu narušena jeho délka či kvalita měla by vždy být základem úprava spánkové hygieny. Po vyčerpání této možnosti už pak zbývá vyhledat vhodného odborníka.
1. pravidelně uléhat ke spánku a pravidelně vstávat
2. nespat během dne 3. postel používat pouze ke spánkové a sexuální aktivitě 4. jít do postele přiměřeně fyzicky i psychicky unavený 5. před spaním se nepřejídat 6. zajistit přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, ne těsně před spaním 7. zůstávat na lůžku jen po dobu spánku 8. při neusnutí do 30 min. vstát a dělat nezajímavou a monotónní práci 9. nepoužívat kofein a pravidelně alkohol před spaním 10. intermitentně použít hypnotika 11. nekouřit před spaním a při probuzení v průběhu noci 12. zařadit během dne chvilku, ve které je možno zorganizovat své plány tak, aby plánování nerušilo usínání a spánek 13. spát ve vyvětrané místnosti temperované na 17-21 °C 14. zajistit (pokud možno) nehlučné a klidné prostředí 15. zajistit barevně, esteticky a ergonomicky příjemnou ložnici a lůžko, vyhnout se dráždivým materiálům 16. při poruše zejména usínání potlačit negativní myšlenky rušící spánek a usínání (samostatně nebo s pomocí psychologa) |
O volbě vhodných volně prodejných léčivých přípravků či doplňků stravy se poraďte se svým lékárníkem či lékařem. Pakliže únava i nadále přetrvává či pozorujete na svém těle atypické projevy zkontaktuje svého lékaře.
PharmDr. Eliška Vencovská
Zdroj: